از علایم و نشانه های ویروس HIV تا AIDSایدز

بسیاری از مردمی که HIV مثبت هستند علایمی از عفونت آن را ندارند.هنگامی که ایدز در حال پیشرفت است، اغلب مردم با یک احساس کسالت مواجه می شوند.

گاهی انسان های آلوده به ویروس بصورت دوره هایی از کسالت و خوبی زندگی می کنند.

با وجود اینکه خود ویروس ایدز به تنهایی می تواند باعث احساس کسالت شود ، ولی علایم شدید بیماری ایدز از عفونت های فرصت طلبی که به سیستم ایمنی آسیب دیده ،حمله ور می شود ایجاد میگردد.

خیلی مهم است که بدانیم اکثر علایم عفونت HIV بسیار شبیه بیماریهای معمول دیگر هستند از قبیل عفونت های دستگاه گوارشی یا تنفسی

مراحل ابتدایی

در حدود 2 هفته اول بعد از در معرض بودن با ویروس(گاهی تا 3 ماه )بیمار می تواند علایم حادی را نشان دهد.که اغلب بصورت علایم انفلونزای شدید است که به این حالت (acute retroviral syndrom ) یا ARS می گوییم.

در طول عفونت اولیه با ویروس،سطح بالاتری از چرخه حضور ویروس در خون وجود دارد.که بدین معنی است که انسان می تواند به راحتی ویروس را به دیگری منتقل کند.علایم می تواند شامل: 1- تب 2- احساس سرما 3- راش پوستی 4- تعریق شبانه 5- دردهای عضلانی 6- تورم غدد لنفاوی 7- زخم های دهانی 8- خستگی باشد.

*** مهم است که بدانیم که لازم نیست که هر کس که با ویروس HIV آلوده شود حتما به ARS مبتلا می گردد

بعد از عفونت اولیه از فعالیت ویروس در بدن کم می شود.باوجوداین هنوز وجود دارد.

در طول این دوره اغللب انسان از خود علایمی بروز نمی دهد .به این دوره فاز تاخیری یا مزمن گفته می شود. .

که می تواند 10 سال یا بیشتر طول بکشد.

هنگامی که عفونت HIV به سمت AIDS پیشرفت می کند خیلی از مردم از خستگی،اسهال،تهوع،استفراغ،تب،احساس سرما،تعریق شبانه رنج می برند.

اکثر علایم ایدز به خاطر عفونت های فرصت طلبی بوجود می اید که در بیماران با سیستم ایمنی آسیب دیده ایجاد می گردد.

منبع:

ترجمه : گروه پزشکی بهار

/ 0 نظر / 22 بازدید