باز هم اطلاع رسانی از ایدز

30 سال پیش گزارش کوتاه نشریه ای در آمریکا از بیماری نادری پرده برداشت که بعدها مشخص شد عامل این بیماری که به ایدز معروف شد ویروس «اچ.آی.وی» بوده است؛ بیماری ای که باعث تخریب جدی دستگاه ایمنی بدن شده و در اکثر موارد منجر به فوت بیمار می شود. پای ایدز در حالی به ایران باز شد که نخستین مورد گزارش و ثبت شده ابتلابه ایدز در ایران مربوط به سال 1365 و در مورد یک کودک شش ساله مبتلابه بیماری هموفیلی است که فرآورده های خونی آلوده دریافت کرده بود. امروز شمار مبتلایان به ایدز در کشور براساس آخرین آمار وزارت بهداشت 22 هزار و 727 است که چهار هزار و 184 نفر از این تعداد جان خود را از دست داده اند.طبق فرمول شازمان جهانی بهداشت برای تخمین تعداد واقعی بیماران باید این آمار را در 4 ضرب کرد و این یعنی برآورد این که 80 تا 100 هزار نفر در کشور ایدز دارند.

هم اکنون الگوی ابتلا به ایدز در کشور به شدت در حال تغییر است. افزایش نگرانی ها از سیر صعودی روابط جنسی کنترل نشده در کشور کار را به جایی رسانده که پیش از این رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت از افزایش 20 درصدی مبتلایان به " اچ آی وی" از طریق روابط جنسی در کشور خبر داده و عنوان کرده بود: پیش بینی می کنیم 70 هزار مبتلا به " اچ آی وی" در کشور هنوز ناشناخته اند.

هر زن خیابانی مبتلا به ایدز می تواند 100 مرد را آلوده کند
وزیر بهداشت، سال گذشته درباره تغییر راه های انتقال ایدز از سرنگ مشترک معتادان به روش های انتقال جنسی خبر داده بود. وی گفته بود هر زن خیابانی آلوده به این ویروس، می تواند سالانه 100 نفر از مردان را بیمار کند. با این وجود، روش های انتقال از طریق آلات مشترک تزریق مواد، همچنان نسبت به سایر روش های انتقال، بیشتر افراد را آلوده کرده است. تغییرات روش های ابتلابه ایدز نشان می دهد در سال های گذشته، تغییر محسوسی در روش های انتقال ایدز ایجاد نشده، ولی به خاطر بهبود وضعیت آمارگیری سهم ابتلای افراد به ایدز از طریق جنسی، افزایش یافته و موارد نامشخص نسبت به گذشته کمتر شده است.

/ 1 نظر / 25 بازدید
dr kocholo

سایت جالبی دارین